Odpadkama ke slávě!

Jako každý rok, tak i tento jsme přijeli na Velikonoce do Naoussy, kde žijí rodiče mého muže. Je to krásné čisté město. Připadám si tam jako když jedu do pětihvězdičkového hotelu. Podle toho s sebou také beru oblečení. Většinou se účastním různých společenských vizit a příležitostí a tak musím mezi vesničany přeci vypadat!

Vždycky když balím, tak z toho mám hrůzu dva týdny dopředu! Hlavně, abych měla všechno a vše mi ke všemu ladilo. Boty, silonky, kabelku, šperky a jiné nezbytné módní doplňky.

Byl to jeden z mých prvních kulturních šoků. Když se řekne, že se jede na výlet, myslí se tím, že se dobře oblečete, nejlépe podle nejnovějšího módního trendu, sednete si do auta a odvezete se do nějaké pěkné kavárny. Vypijete si kafe a zase jedete zpět.

Pro krajanku jako jsem já a k tomu milovnici procházek se svým psem, to byl nad míru těžký úkol. Ale, jak už jsem se mnohdy naučila. Je nejlepší se nejdříve podřídit, všechno si to pořádně vyžrat až do posledního morku kostí a pak si to udělat po svém.

Myslím, že přišel můj čas. Po třech letech konečně začínám objevovat ty pravé krásy města Naoussy a její nespoutanou divokou přírodu kolem. Konečně jsem překonala své výmluvy a vyrazila jsem se svým psem!

Když nemám tolik času, mířím do místního městského parku.

NPark3   NPark1   NPark2

Tento rok na mě čekalo ale nemilé překvapení. Co se to proboha s parkem stalo? Ok, dobře uznávám. Na začátku jsem to trochu s tím pětihvězdičkovým hotelem přehnala, byť v interiérech je to vyšperkované. Ale to nikoho nezajímá své okolí? Všeobecně se všude vždy válí nějaké odpadky v celém Řecku, ale Naoussa byla vždy čistá! Tentokrát to bylo ale do očí bijící!!

Bohužel jsem nějak neměla myšlenku na focení a možná jsem ani neměla při ruce můj iPhone, tedy vám nemohu dodat fotku z parku s odpadkovou dekorací. Nicméně přikládám pár ilustračních z Naoussy aneb můžete být rádi, že máte u domu popelnice!

  IMG_5480NPark4   IMG_5476
                           

 

Pravdou je, že na odpadky jsem si tu tak zvykla, že je řeším jen tam, kde se pravidelně pohybuji a tak mě ten bordel v jezírku snad ani tak zprvu nepřekvapil, i když něco bylo zjevně špatně!

Nicméně, tohle vše Díno vůbec neřešil a protože bylo moc hezky, proč se rovnou neosvěžit pěknou koupelí! No a jak se tam ten můj chlupáč rochňal a skákal radostí, nemohla jsem si nevšimnout všech těch lahví od piva a různých pet lahví a odpadu. No a protože to byla má první návštěva a já byla „fresh“, tak jsem si řekla, že to trochu vyčistím, abych se na to nemusela ty dva týdny koukat! Co neuděláš hned, neuděláš nikdy!

IMG_5414 IMG_5415

(Opět ilustrační fotky, tentokrát dovádění Dína v ledové řece nádherného lesního parku.)

S nadšením jsem začala lovit plovoucí lahve. Děsně mě to bavilo. Měla jsem takový dobrý pocit, že čistím vodu a že dělám něco pro místní žáby a snad i děti, tedy jestli vůbec ještě vědí, co to je čisté jezírko. Každopádně pro svou dceru jsem byla odhodlaná ho vyčistit! Všák to nic není, posbírám pár lahví 😀

Nó, netušila jsem, že to bude práce na plný úvazek a že naplním všechny odpadkové koše kolem. Že udělám pozdvižení v celém parku a že se strhnou i prudké reakce! Měla jsem to štěstí, že jsem si tu mou bezstarostnou půlhodinku mohla nerušeně a plně užít.

Tušila jsem, že se od laviček zvedají strážné hlavy. Byl to tak zvláštní pocit. Vnímala jsem, že jsem sledována a že něco není v pořádku.

Měla jsem štěstí, že člověk, který mě přišel oslovit a zjistit, kdo jsem, byl místní novinář, i když na to vůbec nevypadal. Zeptal se odkud jsem a pak samozřejmě padala slova na moji slávu, jaké dobro dělám a že to se jen tak nevidí. Děkoval mi a říkal, že o mě napíše článek! Smála jsem se, protože mi to přišlo absurdní, ale byla jsem ráda, že jsem někoho svým činem po ránu potěšila. Hudrování na situaci v Řecku jsem úmyslně nepodpořila a věnovala se dál své veselé aktivitě.

Nicméně, radost mi dlouho nevydržela. Mé jednání bylo zaznamenáno z druhé strany parku prudkými reakcemi. Z místa činu jsem citelně a rychle zmizela!

Zůstal mi jen skvělý příběh a nezodpovězené otázky. Proč na mě křičeli?: „Nesbírej ty odpadky!,“ Nech to ležet!“ Rozčarování dědů mi nedalo spát!

Až v průběhu pobytu jsem se dověděla, že město přestalo platit za sběr odpadků z parku a tak jsem se nevědomky zapletla do důmyslně a předem promyšleného plánu místních stávkařů.

Myslím, že jejich hlavním cílem bylo poukázat na to, že jejich činnost je pro město nepostradatelná!

Měli pravdu? Nebo je to jen smutná realita toho, jak své okolí vnímají místní obyvatelé a co učíme své děti? Bylo by potřeba platit sběrače odpadků, kdyby každý z nás házel odpadky, tam kam patří?

Jako třešínkou tohoto příběhu je opravdu článek, který o mě pán napsal. Měla jsem obrovskou radost, protože to napsal přesně tak, jak to bylo. „Aha, tak to je ten důvod, proč jsou tady samé odpadky, když mě viděl, jak  hážu Dínovi prázdnou pet lahev a hrajeme si spolu. Byl šokován, když jsem se po chvíli pustila do čištění místního jezírka! Jsem ráda, že jsem svým činem přeci jen inspirovala k akci 🙂

article
článek chystám k překladu

Název článku „Hodná jezerní víla“ [:i kali neraida tis limnis:] mě fascinoval, neboť za ním stojí původ spontánní volby mého druhého jména Polymnie, ale to už je jiný příběh…

S přáním krásného a „čistého“ dne vám přeje

Jezerní víla Polymnie a její věrný společník Díno Dinosaurus

PS: Ukliďte si za barákem před barákem a taky doma a všude tam, kde rádi chodíte nebo nebudu hrát, UŽ JDU! 🙂

Pavla Chocholousova
Vaše průvodkyně férovou komunikací se psem. Pomáhám psům a jejich páníčků tak, aby se spolu v důvěře a respektu vždycky domluvili. Napsala jsem zábavnou knihu pro psy, na které si uvědomíte, jak si vás pes krásně omotává kolem svých tlapek. :)
Jak vyzrát na páníčka (návod pro psa)
Příběh o tom, jak vznikl online kurz Psích souvislostí si přečtěte tady>>.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..