Proč nekupovat štěňata bez PP, když chcete konkrétní rasu!

Po předchozím článku mám pocit, že je mou povinností vám za sebe sdělit své stanovisko ohledně pořízení si bezpapírového psa určitého plemene bez PP.

Koupí jakéhokoli plemene bez PP:

 • Přispíváte na SNIŽOVÁNÍ KVALITY PLEMENE, jeho zdraví, vzhledu i charakteru psa.
 • Podporujete chovatele, KTEŘÍ MNOŽÍ JEN KVŮLI PENĚZŮM A NEZÁLEŽÍ JIM NA ZDRAVÍ PSA.
 • ZTRÁCÍTE péči, kterou by vám opravdu dobrý chovatel rád poskytl. 
 • Můžete nevědomky PŘISPÍVAT K TÝRÁNÍ PSŮ V MNOŽÍRNÁCH.

 Aby pes mohl mít štěňata s PP, musí být UCHOVNĚN. To znamená, že se posoudí, zda je vzhledově v pořádku a odpovídá standardu plemene.

Zda je zdravotně v pořádku a nenese žádné genetické vady jako je dysplazie kyčelních nebo loketních kloubů, luxace patelly (onemocnění kolenního kloubu psů), dědičné srdeční vady, ledvinové, oční vady, aj.

Dobrým chovatelům záleží na tom, aby měli zdravá a kvalitní štěňata. Vkládají mnoho ze své energie a také peněz, aby se ujistili, že CHOVNÍ PSI jsou ideální pro chov a další potomky. Právě proto, aby se zachoval vzhled a kvalita povahy plemene, pro které jste se rozhodli štěňátko pořídit.

Pes ale není výrobek a tak se i tak může stát, že štěňátko, které vzniklo nejlepším výběrem rodičů, nemusí být pro další chov vhodné.

Pak tento pes s PP nebude uchovněn. To znamená, že se na něm NESMÍ DÁLE PLODIT ŠTĚŇÁTKA.

(Můžete si přečíst mojí osobní zkušenost.) Tento pes bude mít PP, neboli „papíry” nebo jestli chcete průkaz původu tedy důkaz o jeho čistokrevnosti, ale NEMŮŽE SE NA TOMTO PSU DÁLE KRÝT nebo-li ODCHOVÁVAT DALŠÍ ŠTĚŇATA!

A právě této slabiny využívají množírny a množitelé, kterým nezáleží pranic na chovu daného plemene, ale JEN na PENĚZÍCH.

V ruce mají papíry čistokrevného psa a kříží bez uchovnění a dalších testů o zdraví psa. Prodávají psy  BEZ PP a vymýšlí si různé důvody, proč štěně PP nemají.

Tímto způsobem vznikne ŠTĚNĚ daného plemene BEZ PP k prodeji přes INZERCI!

 • Počet štěňat v papírovém vrhu není omezen, proto jsou VŠECHNA ŠTĚŇATA s průkazem původu, tedy s PP!
  A to i ta, která pak nemusí být uchovněna! Je jedno, jestli se štěně narodilo první nebo poslední. Chápete už?

Ale…

Jsou tu ještě další možnosti. Ano, opravdu se může stát, že můžete získat čistokrevné štěně bez PP po zdravých čistokrevných rodičích.

I dobrému chovateli se může stát nechtěné krytí ještě před tím, než stihne své psy UCHOVNIT. Toto je ale opravdu ZCELA VYJÍMEČNÉ, protože zodpovědný chovatel si své psy velmi dobře hlídá. Záleží mu na dokončení celého procesu a mít možnost nabídnout skvělá štěňata s PP pod jeho jménem. Pro něj to je spíše tragédie.

Vkládá do uchovnění spoustu energie a svého času. Opravdu velmi zřídka se stane nechtěné krytí. A pokud se to stane, většinou má už teď chovatel i webové stránky a nebude pro něj také žádným problémem vám ukázat matku i otce štěňat.

Pokud jste totiž někdy vlastnili čistokrevného psa s PP, tak znáte moc dobře ten pocit.

Je to prostě jako vlastnit FERRARI!

Ta elegance, čistota plemene. Je to prostě úplně jiný level.

V množírnách se dost často kříží psi úzce příbuzní. Žijí v hrůzostrašných podmínkách do vyčerpání.

Nevěříte?

Podívejte >>SE ZDE do jedné z českých množíren…

Zkuste sami u sebe zjistit, jakého pejska opravdu, ale opravdu chcete a můžete mít doma.
Opravdu vám záleží na plemeni?

Pak si kupte plemeno s PP.

Pakliže vám zase tak moc nezáleží na plemeni, hledejte v útulcích, v adopcích. Neplaťte vůbec anebo zaplaťte někomu za dočasnou péči www.docasky.cz. Nebo si vyberte pejska z útulku a přispějte lidem tam za jejich úžasnou práci. I štěňátka se dají najít.

A co na závěr?

Pokud nemáte čistokrevného psa, tedy psa s PP, nedovolte, aby na svět přišli další bezdomovci.

Pokud máte čistokrevného psa s PP a chcete štěňátka, udělejte to správně, uchovněte ho. A pokud vaše fena nebo pes neprojde uchovněním, zapomeňte na štěňátka. Nedovolte, aby na svět přibyly další psi „určitého plemene“  bez PP. Myslete prosím na budoucnost těchto psů.

Čtěte dál …

pokud vás zajímá, jakým způsobem najít čistokrevné štěně s PP. Článek najdete ZDE.

Informace o chovu jsem čerpala z tohoto článku, který mi byl doporučen chovatelkou, které věřím.

Bylo to na vás těžké téma? Zde máte něco pro zasmání. 🙂

Pavla Chocholousova
Vaše průvodkyně férovou komunikací se psem. Pomáhám psům a jejich páníčků tak, aby se spolu v důvěře a respektu vždycky domluvili. Napsala jsem zábavnou knihu pro psy, na které si uvědomíte, jak si vás pes krásně omotává kolem svých tlapek. :)
Jak vyzrát na páníčka (návod pro psa)
Příběh o tom, jak vznikl online kurz Psích souvislostí si přečtěte tady>>.

Komentáře
 1. tana napsal:

  Dobrý den. Už čtyřicet let jsou psi členy naší rodiny. Loni nám odešli dva parťáci (14 a 16 let). Je nám bez psa smutno. Proto jsem začala hledat. Štěňata z chovných stanic jsou určitě záruka čistokrevnosti, snad i lepšího zdraví…ALE! Spojila jsem se telefonicky s několika chovateli. Neřešíme cenu ani vzdálenost. Byla jsem podrobena důkladnému dotazníku, chápu. Taky bych chtěla vědět, kam jdou má štěňata. Problém vidím v tom, že chovatelé vyžadují od budoucího majitele, aby se účastnil srazů, výcviku, bonitace, výstav atd. Ale většina lidí, kteří si pořizují psího kamaráda, hledá společníka! To si asi chovatelé vůbec neuvědomují, jinak by prodej takto nepodmiňovali. To považuji za hlavní a podstatný důvod, proč zájemci dávají přednost psům bez PP. Dá se to řešit v kupní smlouvě, kde se kupující zaváže, že nechá psa např. ve dvou letech vykastrovat, aby nedocházelo k nekontrolovanému množení. Nestálo by to za zamyšlení?

  • Pavla Chocholousova napsal:

   Dobrý den, ve všem by měla být rovnováha. Tohle už je příliš. Proto říkám, že je důležité umět si vybrat chovatele. Pokud to mají takhle podmíněné, za mě je to manipulace a je to špatně. Každý ať si v tom najde, co potřebuje. Najděte si jinou chovnou stanici, se kterou se normálně dokážete domluvit. Protože i o tom to je, s kým si sednete. Nevzdávejte to. Díky za napsání a držím palce!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..