4. díl – Jak na psí výlety – úlety

Aneb:

„Co dělat, když pes po vašem zavolání nereaguje a nebo se rozběhne na opačnou stranu.“

Článek je 4. dílem a posledním ze série na téma:

Jak na ztracené přivolání

V této části se dozvíte, co dělat, když pes na zavolání nereaguje a nebo rovnou odběhne.
Pokud jste tu poprvé, přečtěte si prosím nejdříve 1. díl , 2. díl. a 3. díl.

A také se na konci dozvíte Dínovi skvělé útěky z naší terasy a jak jsem to řešila já.

Dínovi výlety "úlety"

 

 

 

 

Myslím, že na tuto část čeká mnoho lidí, kteří by se rádi dozvěděli, zda je vůbec možné něčemu takovému zabránit.

Také mi je jasné, že i přesto, že budete dělat vše, co vám v předchozích článcích píšu, tak se vám stane, že psa zavoláte a pes nic. Nereaguje. A co teď?!

Pak je nutné vědět, co dělat.

Když jsem začala psát o přivolání, vůbec mi nedošlo, že tato část bude právě ta, o kterou bude největší zájem.

Je to ale přesně to, co mě samotnou úplně nejvíce vytáčelo. Nevěděla jsem, co mám dělat, když Dína zavolám a on nic a nebo stihne označit ještě několik dalších keřů, než se odhodlá přijít ke mně.

Jenže, já jsem mu toto celou dobu tolerovala.

Často se stalo, že jsem ho zavolala zrovna ve chvíli, kdy chtěl běžet za svými pouličními kamarády. Zastavil se, podíval se vesele na mě a pak ještě veseleji odběhl.

V tu chvíli mě pěkně zmátl, protože v ten moment, se na mne sice podíval, ale jeho mysl byla úplně někde jinde. Tím, že jsem ho pochválila, tak dostal svolení a vesele se rozběhl za kámošema. Nenapadlo mě, že ho chválím za to, co má v úmyslu. To jsem tehdy vzdávala úplně.

Takže bacha na to, co psu označíte, že je dobře.

A pak už ani nevím, co se stalo, ale rozhodla jsem se následovat to, co jsem vám v minulých článcích a dílech popsala.

Rozhodla jsem se neplýtvat náboji  a docílit toho, že každý vydaný povel bude mít následek. A to znamenalo i v případě, když Díno nezareaguje a nebo se rozběhne na opačnou stranu. Holt jsem zjistila, jak moc na svém přivolání trvám. Ano, párkrát jsem běžela, ale Díno začal chápat, že mu jeho útěky neprojdou.

Že jeho neposlechnutí má následek.

Teď jsem ve fázi, že pilujeme rychlejší reakce a dávám si pozor, aby nestihl označkovat, před tím, než se vydá ke mně. A zase je to na mně, abych ho pohlídala. Chápete ? Prostě dokud se to znovu nenaučí a správně.

Musím umět včas zareagovat, než zvedne svou nohu.

Není to teď o psu, ale o tom, na co se zaměříte. Pomůže vám, když se zaměříte vždy na jednu činnost a tu opravíte. Snažte se hledat správné chvíle, kdy to můžete včas podchytit a od určité chvíle na tom trvejte.

Postupně už se tolik nenaběháte a budete pilovat čím dál rychlejší reakce. Když nezareaguje tak, jak chcete, v ten moment ho opravíte a budete naléhat, aby přišel. Jakmile tak udělá. Juchů, super, šikovný, výborně.

Nelze očekávat, že vše se změní najednou. Přivolání se skládá z několika fází a v každé té fázi pes a nebo vy můžete udělat chybu. Je to o každodenní sebe disciplíně. A nic se opravdu nestane, když se vám to prostě jednou nepovede. Ale mějte na mysli, že jakmile se to jednou nepovede, mělo by to být pak 10x dobře.

Vždy by mělo 10x více převládat to dobře nad tím, co se jednou stane špatně.

Když potřebujete od všeho pohov, tak psa radši vůbec ten den nevolejte a nebo nepouštějte z vodítka. Úspěšnost přivolání je opravdu jen na vás. Zkuste dosáhnout těch 100 %. Aspoň jeden den. Zkuste to.

Chcete ještě pomoci s Dínovými tlapkami?

Tady jsou:

podpis dinoTlapka č. 1

Co dělat, když pes nereaguje.

 1. ZAREAGUJETE VY – ihned označíte jeho chybu.
 2. OZNAČÍTE moment, kdy se rozhodl správně
 3. DOKONČETE přivolání. Pes k vám musí přijít.
 4. POCHVALTE HO za příchod. Buď s pamlskem a nebo bez.

podpis dinoTlapka č. 2

Opravte ho i vícekrát v jednom přivolání, když je potřeba.

A to pomocí vašeho hlasu a řečí svého těla.

Příchod k vám musí být bez zastavování.

Vše ostatní ihned opravte.

Když se rozhodne jít k vám, ale cestou se zastaví a bude chtít ještě něco očuchávat. Když na cestě k vám uvidí  něco jiného, co ho vyruší. Když se k vám bude evidentně courat.

 • Opravu uděláte následovně. Stojíte k němu čelem. Řeknete něco jako „hej, šššt, psst“, tlesknete, dupnete a  chcete aby vás zaregistroval, aby se na vás podíval. – Na psa svým postojem tlačíte.
 • Jakmile se na vás podívá, ihned mu oznamte – „To je ono, pojď sem, ano, to je dobře,..“ a svou řečí těla se stočte na stranu, abyste mu naznačili, že chcete, aby vás následoval. – Svůj tlak tímto povolíte.
 • Jakmile se rozhodne znovu něco očuchávat, opět vykročte vpřed a čelem ke psu, aby věděl, že to nebylo to, co jste chtěli. – Znovu na psa tlačíte.

Změny tlaku opakujte s větší intenzitou, abyste tam nebyli do večera. Opravit byste ho měli maximálně jednou nebo dvakrát. Musí vědět, že nemá moc další šance.

Pokud za vámi už jde, odcházíte od něj tak, abyste si byli jistí, že vás následuje. Takže ne úplně zády. Povzbuzujete ho, aby vás následoval. A nebo prostě couvejte a lákejte ho pomocí rukou k sobě. Jen ať za vámi nějakou chvíli jde. Ať se hezky učí, co to znamená za vámi přijít. A to i když jste od něj kousek. Až potom se zastavte a dokončete přivolání.

podpis dinoTlapka č. 3

Co dělat, když pes na přivolání zareaguje odběhnutím.

1. Ale zůstane na dosah 

To už víte, co máte dělat. Stačí ihned opravit, když nereaguje. Buď hlasem a nebo vykročením k němu. Zkuste ho nějak nečekaně vyrušit. Když vaše korekce nefunguje, zkuste to tlesknutím, dupnutím. Udělejte něco, co ho přinutí, aby se na vás podíval.

2. Zjistíte, že pes je mimo váš dosah

Zřejmě jste si neuvědomili, že je už dál než na dosah, který pro vás funguje. Běžte k němu blíže tak, aby vás lépe vnímal. Prostě si trochu popojděte.

 • Dojděte si k němu. Pokračujte tak, jako když je na dosah.


 3. Odběhne od vás docela dost daleko

To už vám dal jasně na jevo, že se mu k vám nechce, když na váš povel odběhl. Když to tak necháte, naučí se, že to pro něj takto platí. Pokud s tím chcete něco udělat, musíte jít za ním. Ale jak, že? Nechcete se s ním honit. A nechcete, aby vám stále utíkal, že?

Nejlépe to uděláte tak, když k němu půjdete obloukem. To on nečeká a nebo nevnímá. Psi chápou příchod obloukem jako méně hrozící.

Využijte keřů, zdi, nebo jděte úplně tak, aby vás neviděl a pak se objevte na jeho dosah a z jiné strany a nebo zezadu ho překvapte svou opravou za to, že neposlechl. Můžete měnit také směr podle toho, jak se třeba on natáčí, když nedává pozor a vítá se s jiným psem.

Pozor! Nejdete ho chytit. Jdete jen tak blízko, abyste posílili sílu své opravy a tlaku, který na něj znovu vytvoříte, když se u něj objevíte.

Vyhrknete „Hej, co jsem říkala“ On se lekne, co tam děláte a vy získáte drahocenné vteřiny přeprogramovat jeho další reakci. Zadáte mu opět povel „Ke mně!“ a ihned se dáte svým tělem na ústup. Stočíte ho stranou. Atd, viz výše.

Musíte to ale myslet vážně. Cílem je, aby k vám pes došel sám. Ne vy k němu. On k vám musí dojít a vy ho musíte pochválit. Vy jste ho nepřišli chytit.

Moment, kdy se rozhodne jít k vám, musíte označit pochvalou. „Ano, to je dobře.“ Už neřešíte, že k vám předtím nepřišel.

Pak ze scény spolu odcházíte. Opodál psa připnete na vodítko a pochválíte ho za to, že jde s vámi.

Pozor!

 • Už ho dál nenecháte vítat se psem, za kterým odběhl.
 • Už ho nenecháte čuchat to, co chtěl.
 • Pes vás teď musí nějakou chvíli následovat. Klidně mu to po cestě vyčítejte, mluvte s ním, ale spíše pro váš klid, ne zle.
 • Než ho zase pustíte, měli byste vědět, že je na vás naladěn a že vás vnímá. Pokud je zase hlavou ve světě okolo, tak ho nepouštějte a cvičte na vodítku „zůstaň“ a nebo „čekej.“ Tímto si posílíte své postavení. Než ho znovu pustíte, měl by umět čekat, než mu k volnosti dáte povel.

4. Pes běží úplně pryč a zmizí z vašeho dohledu.

Pokud vám pes po přivolání úplně zmizel z dohledu a běžel někam bůhví kam, zřejmě už jste volali moc pozdě.

Byli jste asi už dost daleko a jeho instinkty zvítězily.

Tentokrát jste prohráli a nemůžete s tím nic udělat. Smiřte se s tím.
Pes už se dávno odměnil a je jedno, co se teď stane, když přijde. Ať je to pozitivní a nebo negativní.

 • Pokud nevíte příčinu jeho útěku, zjistěte to.
 • Pokud už víte, zkuste se zamyslet nad tím, jak tomuto předejít.
 • Šlo by, abyste zmenšili vzdálenost, na kterou má povoleno od vás běhat?
  Mohli byste totiž včas odhadnout, zda na nějakou stopu nenarazil a včas ho odvolat.
  Zarazit mu v tom, dříve než ho plně ovládnou pudy. To jsou právě případy, kdy pes běží za kočkou, srnou, zajícem, hárající fenou.

podpis dinoTlapka č. 4

Jak reagovat, po tom co se pes po „svém výletě“ vrátí.

V tuto chvíli můžete být rádi, že se k vám vrátil.

Jinou možnost moc nemáte.

Pokud se na něj budete hněvat, tak to příště oslabí jeho chuť se vracet a může se stát, že to bude o to delší a s větší nedůvěrou.

Já jsem si s Dínem musela projít docela silným vývojem. Vyzkoušela jsem vše.

Mně Díno nezdrhal z procházek, ale z balkonu. Když potřeboval, prostě si odběhl a pak se s veselou vrátil, celý uřícený a radostný.

Dínovy výlety "úlety"

 

 

 

 

 

 • Ze začátku jsem také byla radostná, že se vrátil neb jsem si myslela, jak si u něj získám důvěru a to pak zabrání tomu, aby nezdrhal vůbec. Jenže to nestačilo. Vracení mu šlo skvěle. Vesele, radostně. Zdrhání to nezastavilo.
 • Pak jsem zkoušela být i naštvaná. To moc neradím. Hodně to oslabilo jeho příchod a důvěru ve mě. O to déle jsem ho pak musela přesvědčovat, jak jsem šťastná, že přišel. Zdrhání to opět nezastavilo.
 • A pak jsem začala řešit své postavení jako vůdce a začala jsem si hlídat, kde všude mi to uniká. A světe div se, ono to začalo fungovat. Tato část by ale vydala přímo na knihu. Tak se na ni těžte, protože ji  právě sepisuji.

Takže, když vám pes už jednou totál zdrhne, prohráli jste.

Je v podstatě jedno, jak zareagujete, když se k vám vrátí, protože vám i tak příště zase zdrhne.

A jak to máme teď s Dínem? Konečně mohu mít dveře na terasu otevřené a nemusím ho přivazovat. Vím, že nezdrhne. Jen si ještě hlídám situace, které jsou pro něj obzvláště lákavé, jako jsou mňoukající kočky přímo pod balkónem a štěkající banda pouličňáků, ke které by se jistě rád přidal.

Zatím se mi to daří podchytit a já se těším z  jeho voleb zůstat doma s námi. Vždy mi spadne kámen ze srdce, když ho najdu, jak na své boudě leží a v klidu pozoruje okolí. Přitom by mohl skočit. V tom už je přece profík 🙂

Pokud chcete, aby vám pes nezdrhal, zkuste si všímat věcí, které jste doposud považovali jako maličkosti a které vám nikdy nevadily, ale víte, že nejsou úplně správně.

Toto je mé dnešní poslání a zakončení této série článků na téma

„Ztracené přivolání.“

Snad jsem objasnila věci, ve kterých jsou často zmatky.

Připoj se k nám na facebooku.

Krásný den

Pavla a Díno

podpisy oba

 

 

Pavla Chocholousova
Vaše průvodkyně férovou komunikací se psem. Pomáhám psům a jejich páníčků tak, aby se spolu v důvěře a respektu vždycky domluvili. Napsala jsem zábavnou knihu pro psy, na které si uvědomíte, jak si vás pes krásně omotává kolem svých tlapek. :)
Jak vyzrát na páníčka (návod pro psa)
Příběh o tom, jak vznikl online kurz Psích souvislostí si přečtěte tady>>.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..