Tak jsem expert nebo ne?

Začít dělat něco, co vás opravdu baví, když už sedíte v rozjetém vlaku svého života, není ze dne na den. Dva roky mi vůbec trvalo, než jsem se konečně rozhodla věnovat se PSŮM. Nemohla jsem se rozhodnout. Můj vlastní strach mi v tom bránil.

1

Asi jsem chtěla jistoty, bála jsem se riskovat.  Uvnitř sebe jsem ale cítila, jak moc mi je se psy dobře. Jak celý život tíhnu speciálně k nim a jak už od dětství vnímám tak trochu jinak soužití s nimi. Ohledně výchovy psů a výcviku jsem měla vždy tunu otázek, které mi nikdo nedokázal zodpovědět.

Kdysi jsem také své mamince zarputile říkala: „Moje děti mě budou poslouchat jako moji psi!” To jsem v té době ještě netušila, že mi právě moje děti otevřou oči k té správné komunikaci se svým psem.

Navíc v době mé výchovy, respektive v době, kdy jsem vyrůstala, byly hodnoty úplně někde jinde. Maminka mě jasně viděla jako paní učitelku. Měla svou představu, kterou mi ráda barvitě prezentovala a vyzdvihovala mé jasné schopnosti učit ostatní. Mě to vždycky rozčílilo. To pak zase mamku.

Připadalo mi, jakoby nikoho v té době nezajímalo, že já bych se nejraději viděla někde u koní kydat hnůj a být se zvířaty. V tom prostě nebyla budoucnost. Tím se v představách tehdejší společnosti nedalo uživit. A možná i já sama jsem se bála tuhle svou představu někomu říci. Možná, že jsem ji asi nikdy nikomu neřekla. Možná mi to samotné přišlo trapné.

S nechutí jsem vystudovala ekonomickou školu obchodního ruchu. Stal se ze mně cestovní průvodce s papírem v ruce. Po škole jsem se plácala od ničeho k ničemu. Neměla jsem vizi, cíl. Mé vidiny byly nehmatatelné a tak i můj život.

Na dávnou představu, že bych mohla dělat něco, co opravdu miluji, jsem zapomněla.

Až do té doby než…

Jsem se ocitla s mou krásnou dvouměsíční holčičkou v Athénách. Začala jsem svůj nový život. Trvalo mi tehdy ještě další dva roky, než jsem se plně rozhodla se svým životem UDĚLAT RADIKÁLNÍ ZMĚNU.

A co se stalo? Uvěřila jsem v to, že když opravdu budu něco chtít, celý Vesmír se spojí, aby se to stalo. Možná, že je vám tahle věta známá a kdo ji nezná, může se inspirovat v knize Alchymista od Paulo Coelho.

AlchymistaJá jsem si k této větě ještě doplnila: „Aby se ale něco změnilo, musíš k tomu udělat patřičné kroky!” A ty právě byly na mně. Bylo na čase jednat.

Nechala jsem se inspirovat větou, která se mnou nějaká léta už dávno byla, ale zároveň jsem potřebovala někoho, kdo by mě k činům pobídl. A to byl právě můj muž. Jsem mu za to moc vděčná. Děkuji.

A tak začala má cesta ke psí duši.

Více se můžete dovědět v mém příběhu.

Co má ale tohle všechno společného s titulem experta?

Původně jsem si na facebooku zvolila toto trojsloví: „Expertka psích souvislostí.” (Více slov se tam nevešlo.) A protože jsem žena, zvolila jsem slovo expertka. Nedošlo mi, jaké to vyvolá reakce.

Chtěla jsem, aby lidé věděli, že se něčemu věnuji intenzivně a rozumím tomu. Přeci jen je to má práce, ale jsem v ní expert? Ptala jsem se sama sebe. Musím získat nějaký titul? Nebo mi stačí mé schopnosti a odhodlání?

2

Jasně že jsem. Vidím to, co ostatní ne. Pro mnohé jsem expert. Mohu lidem pomoci začít vnímat vztah se psem tak, aby mu lépe rozuměli. To, co se na cvičáku nenaučí. A aby zároveň neměli zbytečné výčitky svědomí, že něco se svým psem dělají špatně. Chci své vědomosti předat dál. Říkala jsem si.

Pořád mi to vrtalo hlavou. Nedalo mi to spát. Tak jsem expert nebo ne?

A pak přišlo osvobození…

Uviděla jsem dokument Billions in change. V tomto dokumentu je krásně zachycen možný a stálý vývoj vpřed. Kolik jsme ještě schopni toho vynalézt a vymyslet. Dokument nabízí konkrétní řešení pro ekologickou výrobu elektřiny, pitné vody a způsob, jak si udržet zdraví.

Billions in changeEnergie tohoto člověka mě fascinovala.

Manoj Bhargava, bilionář a zakladatel tohoto projektu hned na začátku vysvětluje, kdo je expert. (5:48min) Poskytuji vám volný překlad jeho monologu…

„Kdo je to expert? Je to někdo, kdo zná vše, co bylo. Je opravdu dobrý v tom, co bylo. A když se ho zeptáš, co bude, odpoví: Ne,ne to takhle nemůže být, protože já jsem expert a vím přesně, jak to funguje a vím, jak to bylo.”..pauza.. Manoj se usměje a znovu se ptá: „Proč tě potřebuji?”

…. monolog pokračuje …Manoj vysvětluje, že s experty spolupracují, ptají se jich, zda někde něco nepřehlédli, ale nespoléhají se na ně. Bylo by to hloupé. Nemohli by totiž dělat svou práci a vynalézat nové věci.

Tak úžasný a tolik současný dokument s humorem a lehkostí o možném řešení pro náš svět, jsem ještě neviděla. Velmi doporučuji. (Bohužel zatím jen v angličtině.)

Poslouchala jsem s nataženýma ušima. Ano, to je ono!

Já ale nechci být zatvrzelý expert! Navíc ani nemám tak dlouholetou praxi. A možná, že bych byla radši, kdybych do takovéto fáze ani nedošla. Mnohem raději bych hledala nová řešení v oblastech, kde to zatím ještě nefunguje.

Přicházet na NOVÉ ZPŮSOBY, jak lidem zjednodušit život se psem. Jak jim jednoduše vysvětlit, co je opravdu pro výchovu psa podstatné a co se ve vztahu se psem nesmí přehlížet. Vím, že jim to ulehčí mnoho nervů při výchově a zároveň ihned uvidí změnu ve psím chování. Pokud má totiž něco fungovat, musí to přinášet výsledky.

V mé práci nabízím
NOVÉ POHLEDY NA VNÍMÁNÍ PSA A VZTAHU S NÍM.

Poukazuji na SOUVISLOSTI, NA CELEK.

Chci vás naučit souvislosti VIDĚT.

Budete umět předejít problémům. A pokud vás pes neposlouchá, pochopíte proč. Budete to umět napravit.

Vlastně jsem si uvědomila, že hledám způsob, jak vám právě naopak vysvětlit, že nemusíte být experti na to, abyste rozuměli svým psům.

Že by přeci jen mé otravné studium mělo nějaký smysl? Proto jsem se naučila psát všemi deseti, abych mohla psát pro lidi jako jste vy? Že by maminka přeci jen měla tak trochu pravdu, když chtěla, abych lidi učila?

A víte co? Od té doby, co jsem si tohle uvědomila, jsem zjistila, jak moc mne titul experta ve tvorbě brzdil. Nutil mě podávat výkony, expertní články. Nutil mě být nepřirozenou.

Psaní článku mi trvalo hodiny, pak hodiny opravování, zdokonalování, předělávání, přepisování. Byla jsem přece expert a ten musí už sakra něco super inteligentního napsat.

Ztratila jsem radost z toho, co dělám. Z mých článků nebyla znát lehkost a vtip. Věděla jsem to a nevěděla jsem, co s tím.

A víte, co se stalo, když jsem se osvobodila od tohoto pro mne těžkého titulu?

Prolomila se má hravá tvořivost. Najednou jsem přesně věděla, co vám chci sdělit, co vám chci předat a jak.

Ti z vás, kteří si stihli přečíst články:
„Díno-jak jsme si pořídili psa z ulice.” nebo později změněno na „Mám nejlepší učitele – psy z ulice.”
a článek „Díno v pohodě, já na kaši. Naše první VET prohlídka 1. díl.”

Tak tyto články jsem smazala. Byly zbytečně komplikované a složité.

Postupně budu vypouštět nové články a chci se tímto omluvit svým čtenářům. Informace z článků se dovíte v úplně jiné podobě a jiných příbězích.

Děkuji, že jste stále se mnou.

Na Facebooku mě nyní uvidíte jako „Průvodkyni psích souvislostí” a jedna milá paní mi vesele říká „psí koučka.” Proč ne? Docela to na mne sedí 🙂

Děkuji vám za tak silný podnět k zamyšlení.

PS: Jsem totiž expert v kladení otázek a expertka na průšvihy 🙂

Nebojte se ptát a hlavně ne sami sebe.

podpispodpis dino

 

 

 

Pavla Polymnia a Díno Dinosaurus

Pavla Chocholousova
Vaše průvodkyně férovou komunikací se psem. Pomáhám psům a jejich páníčků tak, aby se spolu v důvěře a respektu vždycky domluvili. Napsala jsem zábavnou knihu pro psy, na které si uvědomíte, jak si vás pes krásně omotává kolem svých tlapek. :)
Jak vyzrát na páníčka (návod pro psa)
Příběh o tom, jak vznikl online kurz Psích souvislostí si přečtěte tady>>.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..