Vodítkáři versus nevodítkáři

Není to náhodou něco podobného jako kuřáci versus nekuřáci? Pejskaři versus nepejskaři? Mně to tak skoro připadá. Myslíte si, že by to šlo bez těchto silných emocí?

Co je špatné na tom, když máte svého psa na vodítku a nebo, když váš pes poslouchá a je bez vodítka? Toto téma mě vždy hodně zajímalo a nabízí mi skvělé podněty a způsoby k řešení.

Otázka je spíše, jak moc vás pes vnímá, respektuje a poslouchá. Nezáleží na tom, jestli ho máte na vodítku nebo na volno. Vodítko je jedinečnou pomůckou k výcviku a výchově psa a je nezbytnou součástí procházek s vaším psem.

Mělo by plnit funkci propojení psa a páníčka. Spíše jako takové „neviditelné“ pouto, které vás oba spojuje. Mělo by být spíše pomůckou než jediným řešením.

Kdysi jsem byla zásadně NEvodítkář, na což jsem byla patřičně pyšná a díky čemuž jsem vesele kritizovala vodítkáře. Vždycky jsem si říkala: „Chudáci psi, nikam nemůžou a pořád je páníček na tom vodítku tak tahá.“ Okamžitě jsem měla důvod někoho hodnotit a povyšovat se nad něj. Pro sebe jsem si říkala a srovnávala se: „Mám psa lépe vycvičeného.“

A tak jsem od života dostala krásnou lekci. Poslal mě žít do Řecka, kde jsem ten svůj hřebínek honem rychle schovala.

Nikdo z nás nemůže vědět, proč a z jakého důvodu mají ostatní pejskaři své psy na vodítku a nemůžeme je za to hodnotit. Bude nás to zajímat teprve tehdy, pokud to bude ohrožovat našeho psa a nebo nás samotný.

Pak je buď vodítkář/nevodítkář – tedy pejskař, který je a nebo není zodpovědný za svého psa.

Když vás pes na vodítku tahá a nebo vás na volnosti neposlouchá a dělá si co chce, je to známka toho, že vám něco ve vašem vztahu uniklo. Otázkou teď je, zda s tím chcete něco udělat.

Ne všichni jsou milovníci psů a mnoho lidí se psů bojí. Mají k tomu své vlastní důvody. Zkusili jste se někdy vžít do role člověka nebo dítěte, kterého pes pokousal? Zkuste se jich někdy zeptat na jejich zkušenosti a pocity. Čeho se přesně bojí? Co je nejvíce rozčiluje?

Nepejskařům třeba pes vadí jen proto, že je to pes a oni psy nemají rádi. Nepotřebují je ke svému životu. Nevoní jim. Nemají potřebu s nimi sdílet jejich život a vadí jim, když  je psi omezují. Když kvůli jeho štěkotu nemohou odpoledne spát. Proto pejskaři, kteří toto neřeší, nahrávají nepejskařům.

Nepejskařům, ale i mnohdy pejskařům přijde nechutné šlapat v psích exkrementech na přístupných cestách, byť  je to už ve schované části v parku a nebo lesíku. Jak si takový nepejskař může svou procházku parkem užít, když musí stále dávat pozor, jestli do něčeho nešlápne?

Většinou se nelibé hromádky shromažďují právě při vstupu do parku, či lesíka. Většina pejskařů tam chodí venčit a myslí si, že tam už se to může nechat. Zkuste se prostě jen porozhlédnout a vyhodnotit to svým pohledem. Líbí se vám to ve vašem okolí? Dalo by se s tím něco udělat? Mohu to nějak řešit? Tam, kam si může odskočit váš pes, můžete ovlivnit. Především si dejte pozor na místa, kde si rádi hrají děti.

A tak zde opět nahrávají nezodpovědní pejskaři. Propast mezi pejskaři a nepejskaři se zvětšuje. Nikdo nemá pochopení pro druhé.

Také je dost možné, že nepejskaře kdysi nějaký pes napadl. Ten si to už není schopen spojit a propojit do souvislostí a odsoudí všechny psy a jejich páníčky. Negativní NEPEJSKAŘI mají ke své agresi důvod. Je zbytečné se s nimi hádat. Je možné je ale vyslechnout a něco se od nich naučit.

Takže tu máme aktivní(agresivní) a pasivní NEpejskaře.

Možná, že je na čase nedělit lidi na vodítkáře a nevodítkáře, pejskaře a nepejskaře, kuřáky či nekuřáky. Co se zkusit navzájem respektovat? První krok k dobrému vztahu je ukázat, že vám na druhé straně záleží. Nebuďte lhostejní k nepejskařům. Pomožte jim porozumět. Respektujte je, když nechtějí slyšet. Zkuste udělat ten první krok a buďte zodpovědný za svého psa.

Proč byste to měli dělat? Bude se vám lépe žít. Lehčeji. Uvolní se ve vás energie a budete se více usmívat. A navíc vás bude těšit čisté svědomí, že jste udělali maximum a rozhodně vás nebudou rozčilovat negativní NEpejskaři.

  • Proč byste měli používat vodítko?

1. Z bezpečnostních důvodů psa
Chraňte psa vodítkem především před možným vběhnutím do silnice. Hlavně ve městech a i v blízkosti vašeho obydlí, kde jezdí auta i tam, kde bydlíte a občas auta jezdí. I malá rychlost auta může být pro psa fatální.

Na vodítku ho mějte převážně v místech, kde jdete poprvé a které moc neznáte. Nevíte, z jaké zahrady se může vyřítit pes, který si chrání své území. Psa tím chráníte. Ukazujete mu cestu a že vás má následovat. Budujete vzájemnou důvěru.

Když máte svého psa na volnosti na veřejných místech, můžete se setkat s tím, že vám psa někdo odežene a zbytečně  ho vyleká. Pouštějte své psy tam, kde víte, že jim nikdo neublíží.

Vždy dobře zvažte, kde svého psa můžete nechat volně běhat.

U loveckých plemen se vyplatí investovat svůj čas ke spolehlivému přivolání. Vodítko vám pomůže mít situaci pod kontrolou a mít především vašeho psa v bezpečí tam, kde je potřeba.

Pokud chcete mít psa na volno, měli byste svému psu věřit, že se vrátí, když ho zavoláte. Jedině tak můžete svého psa ochránit a dát mu zdravou volnost.

2. Při výchově
Bez vodítka budete těžko svého mladého psa něco učit. Když se mu něco nebude líbit, tak prostě uteče, z čehož se pro psa stane skvělá hra a výcvik nabere jiný směr.

Nejste pes a nemáte čtyři nohy, abyste ho včas chytili nebo dohonili. Vodítko vám v téhle chvíli pomůže k tomu, abyste nad situací měli kontrolu a udrželi si jeho pozornost. Nestane se vám, že dáte psovi možnost, aby neuspěl.

Vodítko vám pomáhá psa VÉST, USMĚRŇOVAT HO A OPRAVOVAT. Nemělo by sloužit k tomu, aby vás pes tahal. Pokud se to jednou naučil, bude to dělat, dokud to nezměníte.

Nezapomeňte, že vodítko je nástroj. Využijte ho jak nejlépe můžete k tomu, abyste psovi POMOHLI pochopit, co po něm chcete a VEDLI HO K ÚSPĚCHU.

3. K sebevědomí psa
Váš pes se na vodítku s vámi cítí jistěji. Ví, že má na druhém konci ve vás podporu a tak se mnohdy stává, že právě psi na vodítku jsou více agresivní, když jim to páníčci dovolí.

Díky vodítku můžete pomoci méně sebevědomému psu, aby prozkoumal něco nového a čeho se bojí. Třeba, když ho poprvé lákáte prozkoumat vodní prostory. Opět zde platí, že psa netaháte, ale pomáháte mu, vedete ho.

4. K znovu-probuzení zájmu vašeho psa
Probuďte své vycvičené a naučené pejsky k opětovné aktivnější procházce s pomocí vašeho vodítka. Tak, že spolu znovu projdete výcvik. Povely k noze, sedni, lehni a zůstaň v různých stupních těžkosti a na vodítku. Zaměřte se na to, aby s vámi pejsek pracoval s radostí a nadšením. Používejte pamlsky.

Můžete totiž i dobře vycvičeného psa znovu probudit k větší aktivitě a zájmu o vás právě pomocí vodítka. I vycvičený pes se potřebuje udržet v kondici a ve vzájemné komunikaci s vámi. Neberte jeho poslušnost za samozřejmost.

Připněte ho v určité části vaší procházky na vodítko a projděte s ním znovu všechno co umí. Odměňte ho mimořádnými pamlsky za rychlejší reakce.

Můžete s ním i na vodítku běžet, měnit směr a rychlost pohybu. Jeho úkolem je vás sledovat a aktivně se podílet na společném přemisťování. Né na mechanickém následování. Jde vám o to probudit jeho zájem, radost. I vycvičený pes potřebuje vaši pozornost a společnou aktivitu. Vodítko je skvělou pomůckou k zábavě.

Pak vodítko zase klidně odložte.

5. Ke hře
Vodítko může sloužit jako skvělá pomůcka k přeskakování a nebo přetahování. A teď pozor. Ano vím, že nemáte nechávat svého psa kousat vodítko. Je ale jiná věc nechat psa vodítko kousat, kdy se mu zachce a nebo tehdy, když ho k tomu vyzvete.

Z vlastní zkušenosti vím, že je to jen o nastavení limitů. Pokud vás pes DSC08468poslechne a vy můžete hru kdykoli ukončit, užijte si společnou zábavu. Můžete ji využít rovnou k nastavení pravidel a to zastavením hry, dřív než to vašeho psa přestane bavit. Máte skvělou příležitost k výcviku. Pokud víte, že toto nezvládnete, je lepší se do hry v přetahování nepouštět.

Vodítko prosím NIKDY nepoužívejte k trestání svého psa.

  • Na čem závisí volnost vašeho psa?

Na jeho poslušnosti.

Čím více se můžete spolehnout na svého psa, tím více může být na volno! Vodítko vám právě pomůže k tomu, abyste svého psa mohli vycvičit i ve zhoršených podmínkách, které jsou pro něj složitější k naučení a pochopení. Můžete ho rychle opravit tam, kde je potřeba.

Vodítko je pomůcka, bez které byste neměli vyjít ven. Měli byste ho mít vždy po ruce.

  • Jak používat vodítko efektivně přes obojek.

Připněte ho k obojku a ne na kšíry (postroje). Pokud kšíry používáte, tak si všimněte, jak váš pes reaguje, když ho vodítkem korigujete. Moc to neřeší, že?

Můžete v určitých situacích přepnout psa na obojek, abyste ho lépe ovládli.

Obojek posuňte co nejvýše, hned za uši. Je to místo, ve kterém se pes nejlépe ovládá, protože nemůže použít proti-sílu. Čím volnější obojek kolem krku, tím horší kontrola psa, protože obojek spadne až na spodní část krku k ramenům, kde má pes TAŽNOU SÍLU.

Proto obojek dobře nasaďte, tak aby dobře krk obepínal. Prostě pevně nasazen, ale ne aby psa škrtil. Mezi obojek a krk můžete vsunout prsty. Prsty v mezeře nemají prostor. Jsou tam zasunuté a dotýkají se krku i obojku najednou. Obojek občas zkontrolujte, ty nylonové na přezku se uvolňují. A pozor při růstu vašeho psa.  Obojek občas posuňte výš k uším a hlavně, když chcete pracovat s vodítkem více aktivněji.

  • Jak dobře využít kšíry (postroje)

Běžné využití

Jsou různé druhy kšírů a dokonce i pro vycházky se psem.

Mějte ale na paměti, že nemůžete svého psa tak dobře a efektivně opravit.

Většina lidí je kupuje kvůli tomu, aby svého psa neškrtili, protože pes tahá. To je skvělé, ale sami se tím ochuzují o postavení ve smečce a pes má o to větší důvod k tahání. Má na to postroje.

Psa na kšírách byste měli mít tehdy, pokud vás dobře poslouchá.

Účelné využití P1080847

Skvělou pomůckou ke sportům jako je obrana, canicross, spřežení a různé jiné varianty v tahání vozíků, saní s dětmi, aj.

Jako děti jsme zapřahaly naši střední pudlici Auru k saním a vozila nám je 🙂 Byli jsme na ni patřičně se ségrou hrdý.

  • Jak dlouhé vodítko používat?

Vodítko používejte takové, které vám bude vyhovovat a nebude vás někde řezat do ruky a nějak překážet či rozčilovat vás. Jsou různé druhy vodítek a někomu vyhovuje vodit svého psa na krátko a někdo více volněji.

Mějte na mysli, že pes na procházce používá hlavně svůj nos a tak je dobré mu dát tu možnost a nemít ho stále u nohy. Mějte tak dlouhé, aby si pes mohl v klidu něco očuchat a vás při tom netahat.

Při komunikaci se psem si vodítko vždy zkraťte tak, aby byl pes přímo vedle vás. Nezakazujte mu něco přes vodítko na dálku. Přitáhněte si psa k sobě. Rozrušený pes na dlouhém vodítku se špatně ovládá.

Takže, vodítko si  ZKRAŤTE, pokud chcete psa usměrnit.

  • Jak vodítko správně použít ke korekci psa

Korekci vodítkem používáte především tehdy, pokud váš pes nereaguje na váš povel a až tehdy, když jste mu dali čas na zpracování povelu.

Neškubejte za vodítko souběžně s vydaným povelem. Teprve něco říkáte. Musí tu informaci zpracovat, aby mohl zareagovat. Všimněte si toho u povelů, kde jste si více jistí. Jeho reakce může být o čtvrt, půl až vteřinu déle. Toto záleží na velikosti psa. Čím větší plemeno, tím delší je tento „reflexní oblouk.“ Obří plemena jsou ještě mnohem pomalejší. Vypozorujte si to.

Pokud chcete vodítko použít k opravě (tahání i čehokoli jiného), udělejte krok stranou od psa a krátkým škubnutím ho „vyhoďte“ z rovnováhy. Jde o to, abyste vodítko od psa odklonili směrem od něj, ven. Tím budete mít úplně jiný úhel tahu a psa opravdu „vyhodíte“ z jeho rovnováhy. Zaskočí ho to. Vyruší z dané činnosti a zavnímá vás. Využijte toho a dejte mu jiný povel. Zavolejte na něj.  Bude vás teď vnímat.

Škubání za vodítko podél páteře psa má efekt protitahu a pes se naopak do obojku zapře a bude táhnout proti vám. Kór, když bude mít obojek spadlý dole na ramenou.

Pokud naopak chcete svého psa povzbudit k aktivní práci, 3x rychle škubněte právě, tak jak jste zvyklí a to podél páteře. Uvidíte, jak se probere a ožije. Ty tři škuby jsou docela svižné a dalo by se říct na oko silné.

 

  • Proč si vytvořit pozitivní vztah k vodítku

Protože je to nástroj a každý nástroj může sloužit buď dobře a nebo špatně. Buďte vděčni za to, že ho máte a že vám pomáhá.

Vodítko si můžete také zamilovat a používat ho jako módní doplněk k vašemu psu. Poslouží vám k lepší náladě a na procházce vám bude dělat radost.  Nebojte se a projevit svou kreativitu a lásku k vašemu psímu koníčku. Jako žena si myslím, že je důležité, aby se vám líbilo barevně a dělalo vám radost 🙂

Já osobně mám vodítek několik a různě je střídám, podle toho, co se psem právě dělám. Jednoduché krátké, dlouhé, kulaté, placaté. S karabinami, i bez. Jediné, které nemám je navinovací. Těm jsem nikdy nepřišla na chuť. Držadla je plná ruka a mě osobně vůbec nevyhovuje. Několikrát jsem byla svědkem, jak se takový úzký provázek může mezi psy zamotat právě proto, že je moc dlouhý a páníček nestihne reagovat, aby si psa navinul zpět. Vcelku nebezpečné situace.

Pak mám také vodítko, kterému říkám sváteční a které beru třeba jen výjimečně. Když se účastníme společenské události a já chci, aby nám to spolu slušelo. Všestranně také využívám vodítko s karabinami doma i venku.

Co si o tom myslíte? Jaké máte zkušennosti s vodítkem vy? Jste spíše vodítkáři a nebo nevodítkáři. Jaký vztah máte k samotnému vodítku?

Zvláštní otázka, že? Možná.

Přeji vám krásný den a procházky bez tahání.

 

podpispodpis dino

 

 

 

 

Pavla Polymnia a Díno Dinosaurus

Pavla Chocholousova
Vaše průvodkyně férovou komunikací se psem. Pomáhám psům a jejich páníčků tak, aby se spolu v důvěře a respektu vždycky domluvili. Napsala jsem zábavnou knihu pro psy, na které si uvědomíte, jak si vás pes krásně omotává kolem svých tlapek. :)
Jak vyzrát na páníčka (návod pro psa)
Příběh o tom, jak vznikl online kurz Psích souvislostí si přečtěte tady>>.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..